Menu
FANZINE.cz
Geekoviny

Zítra začíná svátek fanoušků fantastiky a her v ČR, Festival fantazie 2012

Martin Peška

Martin Peška

28. 6. 2012

Už v pátek 29. června začne největší svátek popkultury v České republice, Festival fantazie. Městečko Chotěboř na Vysočině bude po dobu 10 dní patřit příznivcům videoher, fanouškům sci-fi, fantasy a hororu, japonské kultury, ale i filmovým a seriálovým nadšencům.

Festival fantazie je jedna z mála tuzemských kulturních akcí, kde je možné se po vzoru legendárního Comic Conu v San Diegu setkávat i se zahraničními herci. S fanoušky by se letos měla na festivalu setkat herečka Mira Furlan, která si zahrála postavu jménem Danielle Rousseau v televizním seriálu Ztraceni, dále herec Garry Chalk alias Chekov z Hvězdné brány či herec Jeremy Bulloch, který ztvárnil nájemného lovce ve Star Wars.

Britská herečka Natalia Tena, kterou televizní diváci znají zejména díky roli divošky Oshy ze Hry o trůny, se festivalu zúčastní i se svou kapelou Molotov Jukebox, jejíž zvuk je typický pro širokou paletu nástrojů jako jsou housle, harmonika, trubka, basa, kytara a bicí.

Chotěbořské kino, místní kulturní dům, sokolovna i sportovní hala jsou již připraveny na návštěvníky desetidenního program festivalu, který tvoří celkem 1.300 programů. Součástí Festivalu fantazie je také putovní herní festival GameFFest s hernami plnými konzolových, počítačových hudebních, deskových, figurkových a karetních her.

Na Festivalu fantazie bude také možné potkat kompletní porotu literární soutěže Fantastická povídka, do které letos usedli spisovatelé Vlado Ríša, Františka Vrbenská, Josef Pecinovský a Jiří W. Procházka. Poslední jmenovaný má v Chotěboři pokřtít další příběh s pořadovým číslem 27 ze sci-fi a fantasy knižní série Agent JFK.

Předpremiéra Iron Sky a dalších pět desítek filmů

Součástí desetidenní přehlídky bude i tzv. Cosplay neboli soutěž kostýmů, koncerty, divadelní představení, výstavy obrazů a sběratelských figurek ze seriálů, filmů a her. Dojde i na projekci žánrových filmů. Na svou předpremiéru (5. července) v ČR zde čeká Iron Sky, temná sci-fi komedie z dílny nezávislých finských filmařů.

Celkem se během Festivalu fantazie promítne přes 50 filmů, zejména sci-fi, fantasy, historické, hororové, animované, ale i akční filmy. Namátkou můžeme jmenovat například Avengers, Barbar Conan, Bitevní loď, Hněv titánů, Hunger Games: Aréna Smrti, Muži v černém 3, Ocelová pěst, Sněhurka a lovec či Žena v černém.

Festival fantazie se koná už posedmnácté. Z původně malého přátelského setkání fanoušků fantastiky se postupnou profesionalizací stal hojně navštěvovaný festival s nejpestřejším programem na území Česka, který v posledních letech před zahraniční dovolenou upřednostňují tisíce lidí. Čtěte také, jaký byl minulý ročník festivalu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zítra začíná svátek fanoušků fantastiky a her v ČR, Festival fantazie 2012

Hide picture