Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Nejlepší sci-fi a fantasy filmy roku 2013. Máte svůj oblíbený?

Jan Uhlík

Jan Uhlík

29. 12. 2013

hobit-smakova-draci-poust-trailer-2V letošním roce se nadále mlýnská kola točila rychlostí hurikánu. Filmový producenti stříleli jeden výtvor za druhým a zavalili nás filmy, které nám zkracovaly dlouhé chvíle a zpříjemňovaly náš čas na Zemi. Připomeňme si ty nejlepší sci-fi a fantasy díla, která prorazila a zapsala se svým jménem tučně pod rok 2013.

hobit_smakova_draci_poust_banner

Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic

Přemýšleli jste někdy nad tím, co se stalo s Jeníčkem (Jeremy Renner) a Mařenkou (Gemma Arterton) po zabití zlé čarodějnice? Přesuňme se o několik let později od události. Z dětí jsou už dospělí. Dospělí, kteří se rozhodli lovit čarodějnice a brát si za to tučný honorář. Jak to ale bývá, tak idylka stereotypního vraždění končí a oba sourozenci čelí největšímu sletu čarodějnic, který byl kdy svolán.

Neobvyklé zpracování pohádek vždy nadchne. Platí tomu tak dvojnásobně, když jde vše podle plánů. Režisér Tommy Wirkola se nechal inspirovat legendárními bratry Grimmy a vytvořil příběh, který by čekal jen málokdo. Originální zpracování si získalo mnoho příznivců a sklidilo jen samou chválu.

video
play-sharp-fill

Nevědomí

Země je 50 let po útoku mimozemšťanů a lidé musejí žít na měsíci Titan. Planeta slouží pouze jako zásobárna vody. Technik Jack (Tom Cruise) spravuje na Zemi zařízení, aby vše šlo jako hodinky a zároveň hledá artefakty po pomalu zanikající lidské rase. Vše se změní s nouzovým přistáním lodi, na které je pouze jedna pasažérka (Olga Kurylenko). Jack je zajat tajnou armádou, která pracuje pod povrchem Země a předveden před jejich vůdce (Morgan Freeman). Jack prozře a jeho svět se kompletně změní.

Nevědomí je ukázkovým příkladem post-apokalyptického filmu. Hvězdné sestavení, v čele s Josephem Kosinským, předvedlo úctyhodný výkon. Vše podtrhává výtečný soundtrack, který si vysloužil bezpočet nominací.

video
play-sharp-fill

Star Trek: Do temnoty

Enterprise se vrací domů. Kirk (Chris Pine) zjišťuje, že se věci mění. Navíc do hry vstupuje neznámý terorista se zbraněmi, které by dokázaly zničit celou Zemi. Posádka se vydá na nebezpečnou misi do nepřátelského teritoria, aby ho našla a zneškodnila. Vše se ale začne ubírat jiným směrem a Kirk bude muset čelit své nejtěžší misi, která se neobjede bez oběti.

J. J. Abrams se vrací spolu s celou posádkou Enterprisu. Do temnoty je poslední zastávkou před jeho velkým úkolem, Star Wars episodou VII. Kvůli tomuto projektu nyní o dalším dílu Star Treku neuslyšíme, ačkoliv se Abrams zapřísáhl, že na něj nehodlá zapomenout.

video
play-sharp-fill

Muž z oceli

Mladý Clark (Henry Clavill) postupem času zjišťuje, že se začíná silně lišit od svých vrstevníků. Co je zač? Proč je jiný? Chlapec se vydá hledat své pravé já a najde ho. Nyní se musí smířit se svou identitou a přijmout roli zachránce světa. Rozhodnout se musí rychle, první velká zkouška je před ním a mnoho času nezbývá.

Zack Snyder se rozhodl oživit legendu Supermana a podařilo se. Vzkříšení proběhlo s plnou parádou. Perfektní herecké výkony podtrhl Hans Zimmer s jeho neuvěřitelným soundtrackem. Úspěch filmu nastartoval další projekt. V roce 2015 se dočkáme bitvy Supermana a Batmana, kterého si zahraje Ben Affleck.

video
play-sharp-fill

Futurologický kongres

Herečka Robin Wright, hrající sebe sama, se přehoupne přes hranici čtyřiceti let a začíná spadat do důchodové herecké skupiny. Po marných pokusech získat roli přichází finální nabídka, poslední šance. Ta spočívá v tom, že si studio kompletně naskenuje Robin a bude její digitální já používat všude, kde bude chtít. Robin kývne a zapadne do anonymity. Jak si poradí s krizí osobnosti a nepříjemným zjištěním?

Druhého zpracování románu Stanisłava Lewa se chopil Ari Folman, který se nebál použít své vlastní představivosti a předělat si dílo k obrazu svému. Díky tomuto odhodlání vznikl zajímavý a jedinečný film, který překvapil všechny milovníky knižní předlohy. Za svou odvahu sklidil pozitivní kritiku a několik filmových cen.

video
play-sharp-fill

Gravitace

Doktorka Ryan Stone (Sandra Bullock) se vypraví na svou první vesmírnou misi. Asistovat jí bude veterán Matt Kowalski (George Clooney), který se před svým důchodem naposled vypravuje do vesmíru. Ze zdánlivě pokojné mise se stane katastrofa. Oba dva budou muset čelit samotě a myšlence blížícího se konce. Smrt si nevybírá.

Gravitace Alfonsa Cuaróna není klasickým vesmírným dojákem. Jde o ukázku naprosto perfektního zpracování, které působí na všechny lidské vjemy. Režisér nedává příliš velký prostor udělat si emocionální vztah k postavám a tak vzniká zcela jiný zážitek, než který běžný divák zná. Nezapomeňte se podívat na všechny trailery.

video
play-sharp-fill

Enderova hra

Po drtivém útoku mimozemšťanů se Země musí vzchopit a vybudovat komplexní obranu. Tu nachází v malých schopných dětech, které mají být řešením. Mnoholetý výcvik je soutěží o to, kdo se stane vojevůdcem v blížící se druhé vlně útoků. Jeden z nich vyniká – Ender (Asa Butterfield). Jeho nadprůměrná inteligence a silná empatie zapříčiní to, že se stane velitelem národní flotily a je nucen čelit nevyhnutelnému.

Film je inspirován slavným stejnojmenným románem O. S. Carda z roku 1985. Román se stal ihned trhákem a nebylo v Americe dítěte, které neznalo Endera a jeho příběh. Po krátké době se rozšířila kniha po celém světě. Celkově byla přeložena do 33 různých jazyků. Do České republiky se dostala až 10 let po vydání ve Spojených státech. Největší boom prodeje zaznamenaly obchody v minulém roce, kdy se na povrch dostala informace, že natáčení je v plném proudu.

video
play-sharp-fill

Thor: Temný svět

Svět se pomalu vzpamatovává z událostí, které způsobil Thorův bratr Loki, a hned musí čelit dalšímu problému. Thor (Chris Hemsworth) se tentokrát musí postavit síle, která je silnější než celý Ásgard dohromady. Odolá Země dalšímu tvrdému útok, nebo se zlomí a lidstvo poklekne?

Další součást marvelovské skládačky zapadla přesně tak, jak si tvůrci představovali, a otevřela prostor dalším filmům. Již nyní se jedná o gigant s nejvíce cross-overy vůbec. A to je pouhý začátek. Filmy vychází jak na běžícím pásu a brzy nás čeká už druhé seskupení hrdinů v Avengers: Age of Ultron.

video
play-sharp-fill

Hunger Games: Vražedná pomsta

Katniss (JenniferLawrence) nemá ani po výhře v aréně klid. Pravá hra se začíná právě teď. Spolu s Peetou (Josh Hutcherson) se musí přizpůsobit životu celebrit a přijmout ho. To ovšem není tak snadné, jelikož přicházejí výčitky svědomí. Vítězství v letošním ročníku bylo jiné. Věci se změnily a to president Snow nemůže strávit. Využije jubilejních 75. her a vyhlásí boj mezi šampióny. Už nejde pouze o vlastní život, ale osud celého Panemu.

Jak již bývá zvykem, tak konec roku je vždy nejproduktivnější částí. Přesně sem spadá první pokračování Hunger Games. Vražednou pomstu si vzal tentokrát do rukou jiný režisér, Francis Lawrence, a filmu to jen prospělo. Kvalitě navíc dodal velice povedený soundtrack, ve kterém figuruje i skupina Coldplay. Všechny aspekty se zlepšily a sága má nakročeno na slibný finiš, který se odehraje mimo arénu.

video
play-sharp-fill

Hobit: Šmakova dračí poušť

Skupina trpaslíku se spolu s Bilbem (Martin Freeman) a Gandalfem (Ian McKellen) vydává skrze Temný hvozd, Jezerní město až k samotné Osamělé hoře, kde na ně čeká to největší nebezpečí, na které se dá momentálně ve Středozemi narazit. Šmak zlatý, hlídající svůj poklad, se probudí a nastane ohnivé inferno.

Peter Jackson pokračuje v úspěšné jízdě a ani druhým dílem Hobita nezklamal. Hobit, na rozdíl od Pána prstenů, je natáčen podle jedné knihy, kterou se rozhodl Peter Jackson rozdělit na tři části a probrat příběh detailněji. Poslední část, Hobit: Tam a zase zpátky, přijde do kin už v roce 2014.

video
play-sharp-fill

Walter Mitty a jeho tajný život

Walter Mitty (Ben Stiller), spokojený snílek a fotoeditor, si rád užívá své soukromí a představy. Bohužel jak to v životě bývá, tak přichází změna a Walter musí opustit své pohodlí a vydat se pro fotografii, která mu zajistí to, že nepřijde o práci. Negativ vlastní jeden fotograf-dobrodruh, který neustále cestuje z místa na místo, a tím Walterovi stěžuje poměrně jednoduchý úkol. Walterův vymyšlený svět se najednou stává realitou a on se musí přizpůsobit.

Ben Stiller se rozhodl chopit otěží a obsadil sám sebe na režisérské křeslo a zároveň do hlavní role. K překvapení všech obstál a předvedl výkon, který s klidem může konkurovat letošním gigantům. Právě tím si zasluhuje místo mezi nejlepšími filmy. Nápad a zpracování se povedlo zvládnout na perfektní.

video
play-sharp-fill

Letošní rok byl přeplněný a vybrat nejlepší filmy bylo opravdu těžké. S vývojem kinematografie už to jinak nebude, v nadcházejících letech můžeme očekávat více a více skvělých snímku.

[poll id=“20″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejlepší sci-fi a fantasy filmy roku 2013. Máte svůj oblíbený?

Hide picture